Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Bağlantı Protokolleri Sayısı (SPI,I2C ...)

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Bağlantı Protokolleri Sayısı (SPI,I2C ...)

İyi çalışmalar dilerim. Teknofest eğitim teknolojileri kategorisinden yarışmaya başvurdum ve ön değerlendirmeyi geçtim. Elektronik bir cihaz geliştireceğim. Gövdesinde Arduino Mega yerine Deneyap Kart Kullanmayı düşünüyorum. Ancak yeterince pin olup olmadığı konusunda kararsız kaldım.
    Deneyap Kart ile 3 adet SPI arabirimini kullanan Modül (MFRC522, NRF24L01, SD Kart Okuyucu), 2 adet I2C kullanan modül ( TFT LCD, DS3231), 2 adet RX/TX kullanan modül (Mp3 Çalma modülü, Bluetooth), 1 adet IRQ (Rotary Encoder), 4 adet de dijital çıkış pinini aynı projede kullanabilir miyim?

Aslı MeKAnick tarafından gönderilmiş Mesajı göster
    İyi çalışmalar dilerim. Teknofest eğitim teknolojileri kategorisinden yarışmaya başvurdum ve ön değerlendirmeyi geçtim. Elektronik bir cihaz geliştireceğim. Gövdesinde Arduino Mega yerine Deneyap Kart Kullanmayı düşünüyorum. Ancak yeterince pin olup olmadığı konusunda kararsız kaldım.
    Deneyap Kart ile 3 adet SPI arabirimini kullanan Modül (MFRC522, NRF24L01, SD Kart Okuyucu), 2 adet I2C kullanan modül ( TFT LCD, DS3231), 2 adet RX/TX kullanan modül (Mp3 Çalma modülü, Bluetooth), 1 adet IRQ (Rotary Encoder), 4 adet de dijital çıkış pinini aynı projede kullanabilir miyim?
    Merhaba,

Evet, kullanabilirsiniz.

İstediğiniz herhangi bir dijital giriş cikiş pinini istediğiniz herhangi bir arayüz olarak kullanabilirsiniz.

Belirtmiş olduğunuz arayüzlerden yola çıkarak, aşağıda örneği verilen şekilde bir bağlantı kurguladığınız takdirde projenizi gerçekleştirebilirsiniz.
    • SPI arayüzleri için kart üzerindeki MOSI, MISO, SCK ve 3 tane dijital pin
    • I2C arayüzleri için kart üzerindeki sadece SDA ve SCL pinleri yeterli olacaktır.
    • RX/TX için kart üzerindeki RX ve TX pinleri ile herhangi iki tane dijital pin
    • 1 adet IRQ, 4 adet dijital çıkış için de geriye kalan dijital pinlerden istediğiniz 5 tanesini seçebilirsiniz.
    Bu şekilde toplamda 17 tane pin kullanmış oluyorsunuz ve Deneyap Kart ile bunu gerçekleştirebiliyorsunuz.

https://docs.deneyapkart.org/#pin-tanimlamalari-dydk bu sayfayı da incelediğiniz takdirde, hangi pinlerin hangi amaçlar ile kullanılabileceğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

Detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim.

Yorum Yap

donanımsal olarak birer tane scl ve sda pinleri var ancak kodlarla farklı pinler de kullanılabilir sanıyorum benzer uygulalamar esp32 için mevcut

Yorum Yap

I2C için bir konnektör var birde 20. ve 21. pinler var D10 ve D11 e karşılık geliyor. İki tane modülü kullanabilirim diye düşünüyorum bu şekilde.
          SPI için ise D5,D6,D7 pinlerini breadboard ile çoklayıp , NRF için 2 tane dijital pin (CE ve CSN için), RFID için 2 tane (SDA ve RST için), SD Kart Okuyucu için 1 adet (Cs pini için) bağlantı yapmayı düşünüyorum. toplam 8 pin ile 3 tane SPI modülünü halledebiliyorum kart üzerinde. 4 tane RX/TX için lazım. 1 tane IRQ için, 5 tane pini ile de buton, şerit led, buzzer ve Pam8043 için toplamda 20 pin ile sistemi tamamlamayı planlıyorum. Örnek uygulamalar ve kütüphaneleri aramaktayım şuanda. ESP32 için bulduğum kütüphaneleri pin adlarını değiştirip, deneyap kütüphanesini import edip kullanacağımı düşünüyorum olur mu sizce?

Yorum Yap

I2C için bir konnektör var birde 20. ve 21. pinler var D10 ve D11 e karşılık geliyor. İki tane modülü kullanabilirim diye düşünüyorum bu şekilde.
            SPI için ise D5,D6,D7 pinlerini breadboard ile çoklayıp , NRF için 2 tane dijital pin (CE ve CSN için), RFID için 2 tane (SDA ve RST için), SD Kart Okuyucu için 1 adet (Cs pini için) bağlantı yapmayı düşünüyorum. toplam 8 pin ile 3 tane SPI modülünü halledebiliyorum kart üzerinde. 4 tane RX/TX için lazım. 1 tane IRQ için, 5 tane pini ile de buton, şerit led, buzzer ve Pam8043 için toplamda 20 pin ile sistemi tamamlamayı planlıyorum. Örnek uygulamalar ve kütüphaneleri aramaktayım şuanda. ESP32 için bulduğum kütüphaneleri pin adlarını değiştirip, deneyap kütüphanesini import edip kullanacağımı düşünüyorum olur mu sizce?
            Merhabalar,

Bazı pinler (4 adet) sadece giriş olarak kullanılıyor, bazı pinler de ise dahili pull-up / pull - down dirençler var. Bu hususlara, projeniz dahilindeki kıstaslara uygun olacak şekilde dikkat ederek bahsettiğiniz gibi uygulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda https://docs.deneyapkart.org/#pin-tanimlamalari-dydk adresinden ve ESP32 datasheetinden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yap

Teşekkürler. Modülleri bağlarken yalnızca giriş olarak kullanılabilecek pinleri rotary encoder, RFID kart gibi giriş bileşenlerinde kullansam sorun yaşamam değil mi?

Yorum Yap

Teşekkürler. Modülleri bağlarken yalnızca giriş olarak kullanılabilecek pinleri rotary encoder, RFID kart gibi giriş bileşenlerinde kullansam sorun yaşamam değil mi?
                Analog ve dijital herhangi bir sinyal icin kullanabilirsiniz, tek onemli husus sadece giris olarak kullanilacak olmasi.

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                X