Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Deneyap Kart SoftwareSerial nasıl kullanılır?

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Deneyap Kart SoftwareSerial nasıl kullanılır?

Selamün aleyküm yapmak istediğim projede birden falza uart hattına ihtiyacım var,kartta birer adet RX TX pinleri olması sebebiyle SoftwareSerial kütüphanesini kullanarak yazılımsal UART kullanmaya çalıştım ancak sanıyorum Arduino standart SoftwareSerial kütüphanesi Deneyap Kart için uygun değil, hata alıyorum ; bu işi yapabilmek için bir kütüphane var mı ya da yazılımsal UART hattı kullanamaz mıyım?

Aslı Mehmet_yigit_aslan tarafından gönderilmiş Mesajı göster
    Selamün aleyküm yapmak istediğim projede birden falza uart hattına ihtiyacım var,kartta birer adet RX TX pinleri olması sebebiyle SoftwareSerial kütüphanesini kullanarak yazılımsal UART kullanmaya çalıştım ancak sanıyorum Arduino standart SoftwareSerial kütüphanesi Deneyap Kart için uygun değil, hata alıyorum ; bu işi yapabilmek için bir kütüphane var mı ya da yazılımsal UART hattı kullanamaz mıyım?
    Kod:
    Serial1.begin(baud, rx, tx) // ornegin; Serial1.begin(115200, D0, D1)
    ​​​​​​ornegindeki gibi istediginiz herhangi dijital giris cikis pinlerini Serial1 nesnesi ile ikinci bir HardwareSerial kanali olarak kullanabilirsiniz, SoftwareSerial kullanmaniza luzum yoktur.
    En son düzenleyen ozgbostan; 04-25-2021, 12:13 AM.

Yorum Yap

Aslı ozgbostan tarafından gönderilmiş Mesajı göster

Kod:
      ​​​​​​ornegindeki gibi istediginiz herhangi dijital giris cikis pinlerini Serial1 nesnesi ile ikinci bir HardwareSerial kanali olarak kullanabilirsiniz, SoftwareSerial kullanmaniza luzum yoktur.
      Teşekkürler

Yorum Yap

Aslı Mehmet_yigit_aslan tarafından gönderilmiş Mesajı göster

Teşekkürler
        Aynı Sorunu yaşıyorum maalesef hiç bir şekilde düzeltemedim örnek kodunuz varsa paylaşırmısınız.

bu kod deneyap kartta seri monitöre girilen değerleri arduino nanoya gönderilmesi için yazıldı, ve iki arduino arasında test edildi;
        deneyap kart verici kodum

HTML-Kodu:
        #include "deneyap.h"

void setup() {
        Serial.begin(115200);
        Serial1.begin(115200,D1,D0);
        }

void loop() {

if (Serial.available()) {
        byte Veri = Serial.read();
        Serial1.write(Veri);
        Serial.println(Veri);
        delay(500);
        }

}
        Alıcı arduino nano
        Kodum
        HTML-Kodu:
        #include <SoftwareSerial.h>
        SoftwareSerial HAT(10,11); 

byte Paket; 

void setup() {
        Serial.begin(115200); 
        HAT.begin(115200); 

void loop() {
        if (HAT.available()) { 
        Paket = HAT.read(); 
        Serial.println(Paket);
        }
        }
        En son düzenleyen bakkal; 03-13-2022, 12:04 PM.

Yorum Yap

Kod:
          Yeni açılan porta ilişkin fonksiyon kullanımı aşağıdaki gibi olmalıdır.
          Kod:
           Serial1.begin(baud, config, rx, tx) // örneğin; Serial1.begin(115200, SERIAL_8N1, D1, D0)

Yorum Yap

Yeni açılan porta ilişkin fonksiyon kullanımı aşağıdaki gibi olmalıdır.
            Kod:
             Serial1.begin(baud, config, rx, tx) // örneğin; Serial1.begin(115200, SERIAL_8N1, D1, D0)
            Buradaki config parametresinin görevi nedir acaba yada neler yapılabiliyor.

Yorum Yap

Aslı Drtass tarafından gönderilmiş Mesajı göster

Buradaki config parametresinin görevi nedir acaba yada neler yapılabiliyor.
              "config" parametresi verinin boyutunu eşlik ve bitiş bilgisi içerip içermediğini düzenlemektedir. Standart olarak (SERIAL_8N1) şekilnde tanımlı olup; 8bit olarak eşlik biti içermezken 1 bit boyutunda bitiş bilgisi içermemektedir.

Detaylar için aşağıdaki kaynaklara da bakabilirsiniz.
              https://reference.arduino.cc/referen.../serial/begin/
              https://nvsl.github.io/PiDuino_Libra...in-config.html

Bir protokol çerçevesinde gönderilen veri paketi, alıcı cihaz tarafından bu protokol dahilinde parçalara ayırıp değerlendirilir. Buradaki "config" parametresi senin veri paketinin protokolünü belirlemene/değiştirmene imkan sağlıyor.
              Eklenen Dosyalar

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
              X