Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

BrokenPipeError

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• BrokenPipeError

Merhaba,
    uzunca sayılabilecek bir süredir farklı mikrodenetleyicilerle çalışıyorum.
    En sonunda önceden almış olduğum deneyap mini karta göz atmak istedim. Arduino IDE de json dosyasını ekledim, kart yöneticisinden Deneyap mini yi seçtim. Örnek sketch yüklemeye kalktığımda şu hatayı verdi:

Arduino: 1.8.19 (Linux), Board: "Deneyap Mini, Enabled, Disabled, Disabled, Disabled, Default 4MB with spiffs (1.2MB APP/1.5MB SPIFFS), 240MHz (WiFi), QIO, 80MHz, 4MB (32Mb), Internal USB, 921600, None"

Sketch uses 220662 bytes (16%) of program storage space. Maximum is 1310720 bytes.
    Global variables use 14308 bytes (4%) of dynamic memory, leaving 313372 bytes for local variables. Maximum is 327680 bytes.
    esptool.py v3.1
    Serial port /dev/ttyACM0
    Traceback (most recent call last):
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 4582, in <module>
    _main()
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 4575, in _main
    main()
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 4074, in main
    esp = esp or get_default_connected_device(ser_list, port=args.port, connect_attempts=args.connect_attempts,
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 121, in get_default_connected_device
    _esp.connect(before, connect_attempts)
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 629, in connect
    last_error = self._connect_attempt(mode=mode, esp32r0_delay=False, usb_jtag_serial=usb_jtag_serial)
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 590, in _connect_attempt
    self.bootloader_reset(esp32r0_delay, usb_jtag_serial)
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 553, in bootloader_reset
    self._setDTR(False) # IO0=HIGH
    File "/home/x/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py", line 499, in _setDTR
    self._port.setDTR(state)
    File "/home/x/.local/lib/python3.10/site-packages/serial/serialutil.py", line 603, in setDTR
    self.dtr = value
    File "/home/x/.local/lib/python3.10/site-packages/serial/serialutil.py", line 473, in dtr
    self._update_dtr_state()
    File "/home/x/.local/lib/python3.10/site-packages/serial/serialposix.py", line 715, in _update_dtr_state
    fcntl.ioctl(self.fd, TIOCMBIC, TIOCM_DTR_str)
    BrokenPipeError: [Errno 32] Broken pipe
    Connecting...
    the selected serial port Connecting...
    does not exist or your board is not connected

This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.

Kullandığım masaüstü pc'de manjaro yüklü. aynı sistem ve aynı kabloyla örneğin elimdeki ESP Wroom - 32 karta sorunsuzca program atabiliyorum.
    Bu hatayla daha önce karşılaşan ve/ya çözüm bulabilen var mı?

Not:
    * bu benim forumdaki ilk mesajım. Formatlama konusunda hatam olduysa affola.

Sanırım Çözüldü !

Galiba sorunun temel kaynağı dün ve bu gün itibarıyla "https://docs.deneyapkart.org/docs/docly-documentation/deneyap-mini/" adresine ulaşılamıyor olması.
    Eminin doğru ayarların anlatıldığı bilgiler vardır...

Özetle Arduino IDE de rastgele farklı ayarları denedim ve boot/reset kombinasyonuyla örnek programı atmayı başardım.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi:  deneyapdocfail.png Görüntüleme: 80 Büyüklüğü:  113.4 KB

Güncelleme:
    Sorunu çözüldü sanmıştım ancak daha sonra tekrar başıma geldi.
    Yaşadığım sıkıntı maalesef kullanmaya çalıştığım işletim sistemi (Manjaro)
    Sürücüler yüzünden olduğunu sanıyorum. Neyse ki aynı donanım üzerinde çalışan Xubuntu sıkıntı çıkarmadı.
    Özetle benim gibi linux cahili iseniz manjarodan uzak durun!

Şimdi yukarda bahsettiğim "...programı atmayı başardım." nasıl oldu inanım bilmiyorum

En son düzenleyen benbizsensiz; 11-03-2022, 04:31 AM. Sebep: Çözüldü (umarım)

Yorum Yap

Aslı benbizsensiz tarafından gönderilmiş Mesajı göster

This report would have more information with
      "Show verbose output during compilation"
      option enabled in File -> Preferences.
      Burada dediğine göre arduino ide'de dosya->tercihler
      Derleme sırasında ayrıntılı çıktıyı göster seçeneği aktifleştirilirse bu hata ile ilgili daha fazla bilgi alınabilirmiş

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
      X